Tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca

Tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca
I, Brocken Inaglory CC-BY-SA-3.0

Tranzyt Merkurego  – co to jest?

Dzieje się to mniej więcej raz na dekadę, 9 maja 2016 (poniedziałek) na niebie widoczny będzie tranzyt Merkurego na tle tarczy Słonecznej. To rzadkie zjawisko, podczas którego planeta Merkury znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem i jest widoczna z powierzchni Ziemi w ciągu dnia. Poprzednio takie wydarzenie miało miejsce w 2003 roku, a na następne musimy poczekać do 2019 lub 2032 roku.

 

Gdzie będzie widoczny?

Całe zjawisko będzie najlepiej widoczne nad Atlantykiem i w zachodniej części Europy. W Polsce najwięcej zobaczą mieszkańcy zachodniej części kraju. W innych miejscach zachód Słońca może nastapić, zanim Merkury opuści tarczę Słońca. W Szczecinie zjawisko zacznie się o 11:12, a zakończy o 18:41.

Jak obserwować tranzyt Merkurego?

Przejście Merkurego przed tarczą Słońca będzie trudno dostrzegalne okiem nieuzbrojonym w żadną powiększającą optykę. Obserwacje najlepiej prowadzić przy wykorzystaniu co najmniej lornetki lub teleskopu (oczywiście uzbrojonych w przyciemnianą folię dedykowaną do obserwacji zaćmienia Słońca). W lornetce o powiększeniu 7-10 krotnym Merkury będzie widoczny jako drobny punkt „kropka” poruszająca się na tle Słońca.

W Internecie zjawisko będzie trasmitowane przez NASA na stronach:

Więcej informacji po polsku o tranzycie Merkurego:

 

One comment

  1. Zaskakujące jest to, jak wiele osób było zdziwionych tym, że w stosunku do Słońca Merkury był tak mały podczas obserwacji przez lunetę. To pokazuje jak małe wyobrażenie i wiedzę o wielkościach w skali kosmicznej ludzie mają. Dobrze więc, że tak to zjawisko nagłośniono w mediach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.