Efekt żyroskopowy w mikrograwitacji

Astronauta Don Pettit przebywając w 2006 na międzynarodowej stacji kosmicznej, wykorzystał przenośny odtwarzacz CD do demonstracji czym jest efekt żyroskopowy. Z dzisiejszymi odtwarzaczami mp3 raczej nie udałoby się wykonać takiego doświadczenia, brak w nich części ruchomych. W klasycznym odtwarzaczu CD, obracająca się z prędkością od kilkuset do ponad tysiąca obrotów na minutę płyta, stanowi doskonały ekwiwalent wirującej masy w żyroskopie. Podobnie jak wiszące na sznurku koło rowerowe:

Co ciekawe astronauci spróbowali znaleźć praktyczne zastosowanie dla zaobserwowanego efektu żyroskopowego. Po połączeniu trzech odtwarzaczy ustawiony w 3 różnych płaszczyznach uzyskali platformę stabilizowaną żyroskopowo we wszystkich możliwych kierunkach. Jej zastosowanie również zaprezentowali na filmie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.